×

اضطراب

خانه » مقالات » اضطراب
04 سپتامبر 2019

اضطراب نامی است که می توانیم به دورانی که در آن زندگی می کنیم اختصاص دهیم. این مسئله بسیار شدیدتر از نگرانی های روزمره است و تاثیرات زیادی بر زندگی آدمی می گذارد. نکته غیرقابل چشم پوشی این مسئله میزان شیوع رو به رشد آن است.

منشا تمام اضطرابها همان غرایز اولیه بشری هستند و با وجود نامگذاری های متفاوت خیلی از هم جدا نیستند. ما به عنوان باهوشترین موجود زنده می توانیم منطقی فکر کنیم، یک موقعیت را واقع بینانه ارزیابی کنیم و بهترین تصمیم را انتخاب کنیم.

نکته جالب اینجاست که ما تقریبا خوب می دانیم دیگران کی از مسیر درست خارج می شوند و می توانیم به ایشان اطمینان دهیم که مسیرشان درست است. اما خود اسیر مسئله غیر منطقی اضطراب هستیم. در واقع به نظر می رسد ذهن ما همواره در حال ساخت اضطراب های جدید است.

این صفت وجه لاينفك زندگي انسان است. این امرمي‌تواند تيغ دو لبه سازش يافتگي يا سازش نايافتگي آدمي تلقي شود. با آن كه بدون آن نميتوان زنـدگي انسـان را تصـور كرد، اما برای درمان وجه مرضي آن تلاش هاي زيادي صورت مي‌گيرد.

این تلاشها همواره زمـان و هزينه‌هاي زيادي براي افراد مبتلا به وجه بیمارگون اضطراب به دنبال دارد.

تجربه مبتلایان به وجه بیمارگون اضطراب احساس ترس شدید و فلج کننده در مورد این است که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد و همین کافی است تا مشکلات زیادی در عملکرد فرد ایجاد شود

زیگموند فروید

فروید اضطراب را در سه گروه دسته بندی می کند

واقعی یا عینی
اروان نژند
اخلاقی

آلبرت الیس

آلبرت اليس اضطراب را در نتيجه طرز تفکر غير منطقي و غير عقلاني مي داند. او به وجوه سالم و ناسالم این مسئله معتقد است و می گوید وجه سالم آن باعث حفظ زندگی می شود. اما وجه ناسالم آن انسان را به دردسر خواهد انداخت. وجه ناسالم باعث می شود فرد کنترل خود را از دست بدهد و درنهایت عملکرد ضعیف یا حتی فاجعه باری داشته باشد.

افتراق مجمه سالم با نا سالم وابسته به ارتباط و تعادل میان موقعیت روی داده و برداشت فرد است.وجه غیر واقعی و ناسالم حتی زمانی هم که خطر وجود ندارد یا میزان بروز خطر ناچیز است منجر به احساس شدید آن می شود.

الیس اضطراب را با نادیده گرفتن حقیقت مرتبط می داند او می گوید حقیقت حقیقت است و انسان می تواند باور کند رویدادی با خطر ناچیز بسیار پر خطر است و عملکرد خویش را با مشکل روبه رو کند

آرون تی بک

آرون بک اضطراب را زنگ خطری تعریف می کند که از یک منبع خطر بیرونی یا درونی خبر می دهد. انسان در واکنش نسبت به این زنگ خطر یا برای مقابله مهیا می شود یا عوامل دفاع روانی خویش را برای حفاظت از خویشتن بکار می گیرد.
بک این صفت را حالت هیجانی طولانی مدت و پیچیده می داند که اغلب بر اثر ترسی ابتدایی آغاز می شود. این حس در مواقعی بروز می کند که فرد پیش بینی کند موقعیت، رویداد یا شرایطی در آینده سبب بروز تهدیدی ناراحت کننده، غیر قابل پیش بینی و غیر قابل کنترل نسبت به منافع حیاتی او خواهد شد.

او معتقد است به هنگام احساس اضطراب فرد در درک ترس محوری مشکل دارد چراکه تمرکز فرد بیشتر بر اضطراب است تا آنچه او را مضطرب کرده است.

اضطراب دارای ابعاد جسمانی، هیجانی، رفتاری و شناختی است. بک معتقد است این احساس به صورت طبیعی کاهش می یابد اما این انسان است که آن را به یک حالت دائمی تبدیل می کند.

لینکهای مرتبط:

کاوه راد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 30 =