×

سریال تحت درمان

خانه » سینما و روانشناسی » سریال تحت درمان
31 جولای 2019
سریال تلویزیونی تحت درمان

سریال تلویزیونی تحت درمان

سریال تحت درمان (In Treatment) سریالی بسیار زیباست. نمایش جسورانه شخصیت انسانها را با تمام خشم ها، گناه ها، عقده ها، ساده انگاریها و در هم شکستن ها اصل زیبایی این اثر است.

این سریال داستان روانکاوی را به نمایش می کشد که در یکی از اتاقهای خانه اش به کار درمان مراجعینش می پردازد. او همزمان مشکلاتی را با خانواده خود تجربه می کند و برای مقابله با این مشکلات به استاد خویش مراجعه می کند تا راهکاری برای آن بیابد.

جوایز و افتخارات مجموعه تحت درمان:

سریال تحت درمان در سه فصل به نمایش درآمد. جوایز زیادی از جمله امی، گرمی، جایزه انجمن نویسندگان آمریکا و جایزه انجمن کارگردان آمریکا حاصل تلاش تیم سازنده بود. روایت این سریال روایت پشت درهای بسته اتاق درمان روانشناسی است.  شنیدن قصه زندگی افراد مختلف و آشنای با فراز و نشیبهای آشنا و ناآشنای آنها نگاهی جدید به زندگی برای ما به ارمغان می آورد. مجموعه تحت درمان برای دانشجویان رشته های روانشناسی و مشاوره که هنوز درگیر تجربیات عملی نشده اند نیز بسیار مفید بود و می توانند از این طریق با چالشهای اتاق درمان آشنا شوند.

موضوعات محوری مراجعات در مجموعه تحت درمان

موضوعات مراجعات در مجموعه تحت درمان طیف وسیعی را شامل می شود به عنوان مثال:

  • کودکی که روند طلاق والدینش را تجربه می کند.
  • نوجوانی که بسیار سرکش است و اصلاً نمی­تواند رابطۀ خوبی با والدینش برقرار کند.
  • زوجی که به دلیل اختلاف با یکدیگر نزد روانشناس آمده­ اند
  • دختر جوانی که تازه فهمیده است سرطان دارد و در جلسۀ اول حتی نمیتواند اسم بیماری خود را بر زبان آورد
  • خلبان ارتشی که در حملات تروریستی شرکت کرده و حالا نمیتواند به روند عادی زندگی خود ادامه دهد
  • آدمهای بسیار موفقی که در میانۀ زندگی خود به پوچی رسیدهاند و احساس میکنند چیزهای دیگری در زندگیشان مهم بوده است.

لورا در سریال تلویزیونی تحت درمان          جسی در سریال تلویزیونی تحت درمان          سوفی در سریال تلویزیونی تحت درمان

یکی از جدابیتهای سریال تحت درمان پافشاری مراجع به موضوعی است اما درمانگر بر نکته ای دیگر تاکید می کند و که گاه مراجع اعتراض و تعجب خود را ابراز می دارد. اینجاست که روند داستان نشان می دهد چطور ابعادی که مهم به نظر نمی رسند می توانند شاکله اصلی مشکل ما باشند.

روزنامۀ گاردین در یکی از شماره های خود نظر چند نفر از روانشناسان بریتانیایی را درمورد این سریال مطرح کرده که بخشهایی از آن را با هم می­ خوانیم:

پائولا هال – رواندرمانگر

من واقعاً از دیدن این سریال تحت درمان لذت میبرم. این سریال نمایانگر چالشی است که شما به عنوان یک درمانگر در زمینۀ برقراری توازن بین احساس امنیت درمانجو و حقی که او برای تصمیم گیری آزاد در زندگی دارد، با آن روبه رو هستید.

پروفسور اندرو ساموئلز؛ (روان­شناس تحلیلی و تحلیلگر یونگی، عضو شورای رواندرمانی بریتانیا)

سریال تحت درمان تصویری است مناسب از اینکه چگونه یک درمانگر ممکن است هم از تجربیات زندگی شخصی اش سود ببرد و هم به خاطر آنها دچار مشکل شود. پائول (نام روان­شناس این سریال) این توانایی را دارد که از مسائلی که خود با پدر و مادرش داشته است در کارش استفاده کند. او احساس می کند که پدرش او را رها کرد و وی را در مراقبت از مادر افسردهاش تنها گذاشت، بنابراین تربیت او به عنوان یک درمانگر در واقع از دوران کودکی اش شروع شده است. او کسی است که ما “درمانگر زخم خورده” می نامیم. تجربیات شخصی پائول به وی کمک میکند که همدلی و درک عمیقی در برابر مشکلات درمانجویش داشته باشد. اما همزمان این تجربیات گاه می توانند او را در خود فروکشند و وی را غرق در اندیشه کنند.

درورن لون – رواندرمانگر

موفقیت سریال تحت درمان و استقبالی که از آن به عمل آمده واقعاً حیرت آور است. در این سریال اتفاق و حادثۀ خاصی رخ نمیدهد، فقط دو فرد را میبینید که دارند باهم صحبت میکنند. معمولاً مخاطبان در سریالها به دنبال حرکت، وقفه، صحبته های اکشن و این گونه جذابیت های تصویری هستند. اما این سریال باوجود برخوردار نبودن از این ویژگیها، مخاطبان فراوانی را به خود جذب کرده است که همچنان رو به افزایش است.

چیزی که من به طور خاص درمورد “تحت درمان” دوست دارم نمایش تنش های عاطفی بین درمانگر و درمانجو است. با وجود این تنشها رابطۀ درمانی همچنان به خوبی ادامه پیدا می کند. این سریال بسیاری از اتفاقاتی که در یک جلسۀ روان­شناسی در پشت درهای بسته اتفاق میافتد را به خوبی نشان میدهد. این تصاویر گویا به اندازه فیلمهای اکشن مخاطب خود را جذب کرده اند.

[imdb title=”aka”]tt0835434[/imdb]

کاوه راد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 17 =